«Перевірені бійці» або На ринку праці «справа дійшла до тріаріїв»

Третю (найнадійнішу!) лінію в бойовому порядку римського легіону як відомо, складали тріарії – найкращі воїни, що відслужили у армії понад п’ятнадцять років. Саме звідти походить вислів «справа дійшла до тріаріїв», який означає, що ситуація серйозна і в бій вступають найдосвідченіші.
Що ж, римляни не дарма цінували досвід, майстерність і довгі бойові списи. Адже у «перевірених бійців» (навіть, якщо до війська вони жодного відношення не мають) завжди чимало переваг. Здається, саме час усвідомити це й нашому суспільству.

Статистика у «засідці»

Серед категорій персоналу, з яким доводиться стикатись рекрутерам агентства AboutHR – генеральні директори, функціональні директори (з фінансів, маркетингу, логістики), керівники представництв, проектні менеджери, ейчари тощо.
Конкуренція на ТОП позиції дуже висока (кількість кандидатів значно переважає кількість вакансій). Для цих фахівців втрата роботи в 40+ може стати вироком…
Легко знаходять роботу лише спеціалісти з ІТ. Частка фахівців віком 40+ у цій молодій індустрії поки що не значна, середній вік до тридцяти.
Дуже непросто знайти роботу і фахівцям «не керівних» вакансій старшого віку. Адміністраторами, секретарями, асистентами у нас в Україні, зазвичай, працюють молоді люди, які лише розпочинають кар’єру і вважають цю роботу перехідним етапом. А після сорока ти або керівник, або вже не потрібен.
Але є й інший досвід! До відкриття агентства я працювала у французькій юридичній фірмі і спостерігала, як на посадах секретарів, асистентів, помічників партнерів, працівників на рецепції успішно трудяться люди 40+. Якось ми навіть святкували сорокаріччя роботи в фірмі співробітниці, котра весь час працювала на звичайній (лінійній, адміністративній), не керівній посаді.
За статистикою Держстату, фахівців, старших за сорок років, на ринку праці понад п’ятдесят відсотків. У найближчому майбутньому не вистачатиме не лише «молодих, енергійних, з очима, що горять”, а й будь-яких працівників. Тому власникам компаній варто уже сьогодні подумати про відбір і навчання людей, яким за сорок і за п’ятдесят. Інакше вони ризикують “прокинутися” у зовсім іншій реальності.

Бачу ціль, не бачу перешкод!

За моїми спостереженнями, фахівців 40+ не хочуть брати на роботу з кількох причин. Найперша: старші люди не завжди прагнуть навчатися і змінюватися. А це необхідно! Потрібно опановувати нові технології та софт скіли, вміти вирішувати проблемні ситуації, співпрацювати, налагоджувати контакти з колегами різного віку, статі, національності.
Прикладів того, що люди не хочуть навчатися чимало. Нещодавно, наприклад, ми підшукували в агентство молодшого рекрутера. Один з кандидатів, що має двадцятирічний стаж у сфері страхування, сказав під час інтерв’ю: «Я б хотів поміняти професію, бо складно знайти роботу». На запитання, чи розуміє обов’язки наймаря, відповів, що хотів би, щоб його навчили. Але працювати і навчатися у віртуальному офісі не погодився, мовляв, це складно, краще «вживу». Повний робочий день трудитися не прагнув, навіть здивувався: «Ой, я думав, що зможу працювати будь-коли протягом доби, а вдень займатися своїми справами…».