Блог

osvita-programista

Чи потрібна вища освіта програмісту?

Історії багатьох успішних людей в сфері IT показують, що для досягнення успіху не обов’язково мати вищу освіту. Можливо такі приклади кар’єри є вийнятком з правил, вдалим збігом обставин? Чи потрібна вища освіта програмісту, чи може достатньо просто закінчити профільні курси? Розглянемо основні переваги та недоліки вищої освіти в сфері IT .

Плюси в отриманні профільної вищої освіти

адаптація в колективіНавіщо програмісту вища освіта? Основний аргумент «ЗА» на користь навчання у ВНЗ, на який вказують, як самі фахівці, так і розробники – університет чи інший навчальний заклад дають фундаментальні знання в галузі математики і програмування. Без знань у сфері математичного аналізу, дискретної математики, ООП не можна повноцінно розробляти складні програмні рішення, проводити розробку ігор, штучного інтелекту і т.д.
Ще однією перевагою «вишки» вважаються більш високі шанси на працевлаштування у велику фірму, а робота в державних структурах без диплома практично неможлива. Середньостатистичному розробнику без профільної освіти складно просуватися по кар’єрній драбині, не кажучи вже про отримання посади керівника відділу.

Вища освіта для програміста є корисною при працевлаштуванні в іноземну компанію, оскільки з дипломом на руках набагато простіше отримати візу. Навчальний процес у ВНЗ влаштований таким чином, що студент навчається роботі з великими обсягами інформації, виробляє здатність до однотипної роботи. Крім цього, на базі університетів можна отримати безліч корисних знайомств, які стануть в нагоді в майбутньому.

Програміст без вищої освіти або основні мінуси ВО

Користь у 4-6-річному навчанні у ВНЗ бачать далеко не всі фахівці. Багато IT курсів дають можливість отримати початковий багаж знань протягом 3-12 місяців. Основна претензія до університетів полягає в тому, що розробка навчальних програм не встигає за темпами розвитку сучасних технологій. Світ IT настільки мінливий, що доповнювати або змінювати програми потрібно мінімум раз на 6 місяців, що для навчальних закладів є недосяжною швидкістю. На противагу, існує думка, що ВНЗ повинні давати тільки фундамент, а решта віддається на самостійне навчання.

Другий фактор на користь програмістів без вищої освіти – вишка не навчає сучасним спеціальностям. Щорічно в IT з’являється мінімум кілька напрямків, у той час як більшість ВНЗ пропонують:

  • інформатику;
  • інформаційну безпеку;
  • обчислювальну техніку і т.д.

програміст без вищої освітиЗвісно, дані пропозиції не зовсім корелюють із запитами роботодавців і далеко не факт, що завершивши навчання студент зможе знайти гідну роботу.

Тож чи можна працювати програмістом без освіти? Звичайно, можна. Як показує практичний досвід у сфері рекрутингу, більшість роботодавців не звертають увагу на наявність у кандидата на посаду в компанії диплому. На перше місце ставляться практичні навички і досвід. Нерідко претендент на працевлаштування повинен пройти тестування, на якому перевіряються його hard skills, які можна набути, і самостійно, і у ВНЗ. В IT приходять не тільки молоді, а й люди старшого віку, а в них не завжди є час на 5 років навчання в університеті, тоді як на курсах ті ж знання можна отримати набагато швидше.

Утім, профільна освіта ніколи не буде зайвою. За наявності вибору і можливості проходження повноцінного курсу в університеті, відмовлятися від цього не потрібно, оскільки шансів досягти значних висот у такому випадку буде більше.

Наше рекрутингове агентство точно знає, чи можна влаштуватися програмістом без вищої освіти. Ми надаємо послуги з пошуку та підбору IT фахівців в Україні, працюючи в Києві, Львові, Харкові та інших містах, більшість наших клієнтів цікавить не наявність диплому, а знання і вміння їх застосовувати на практиці. Якщо вам необхідно допомогти в закритті вакансії, що звільнилася або з’явилася, супровід та інші послуги – зв’яжіться з нами в будь-який зручний спосіб. Наше агентство працює виключно за договором і здійснює ретельну перевірку кожного претендента.